پنجشنبه, خرداد ۳۱, ۱۴۰۳
مقالات

عمل کنندگان به کلام باشیم

✍️ برادر ادی:

خیلی از ما ایمانداران مسیحی وقتی صحبت از کلام خدا می شود، فکر می کنیم مطالعه کتاب مقدس نیز مانند دیگر کتابها در ادیان، ثواب خواهد داشت و حتی بعضی وقتها شاید برداشت اشتباهی از مطالعه کلام خدا داریم. در صورتی که مطالعه کتاب مقدس برای ثواب بردن یا خشنود کردن خداوند نیست بلکه کلام خدا در دوم تیموتائوس ۳: ۱۶ می فرماید:

« تمامی کتاب مقدس الهام خداست و برای تعلیم و تأدیب و اصلاح و تربیت در پارسایی سودمند است.»

در این آیه خبری از ثواب بردن نیست و کتاب مقدس را مرجع تعلیم، تأدیب، اصلاح و تربیت معرفی می کند. اما آیا تنها با خواندن کتاب مقدس این اتفاق خواهد افتاد؟

همان طور که می دانید دنیای امروز ما، دنیای اطلاعات است که به راحتی می توانیم راجع به هر چیزی از طریق فضای مجازی و اینترنت اطلاعات کسب کنیم. فقط کافی است مطلب مورد نظر یا موضوعی را که قصد تحقیق در مورد آن را دارید، تایپ کنید و خیلی سریع و به اندازه کافی اطلاعات مورد نیاز را کسب کنید. از طرفی همه ما این آگاهی را داریم که چه چیزی برای ما خوب و مفید است و چه چیزی بد و مضر. همچنین به خوبی می دانیم که در رابطه هایمان، چه چیزهایی باعث اختلاف و چه چیزهایی باعث دوستی و اتحاد می شود. در مورد قانون نیز ما می‌دانیم که چه چیزهایی خلاف مقررات و قوانین است.

اما با این وجود، چرا اینقدر هرج و مرج در دنیا وجود دارد؟ مشکل ما ندانسته هایمان نیست، بلکه مشکل اینجا است که به آنچه که می دانیم، عمل نمی کنیم. مثلا در مورد قوانین، ما به خوبی می دانیم که سرعت مجاز در رانندگی چقدر است اما باز قانون شکنی می کنیم و با سرعت بالا می رویم!

شاید خیلی از ایمانداران به مسیح تمام کتاب مقدس را ندانند اما به اندازه کافی، زندگی مد نظر خداوند و اراده او را می‌دانند؛ یعنی اصول اولیه ایمان را می‌دانند و به خوبی آگاه هستند که خواست خدا از آنها چیست.

لحظاتی به این نکته بیندیشیم که اگر ما به آنچه که می دانیم عمل کنیم، چقدر زندگی ما متفاوت خواهد شد و چقدر بیشتر تأثیرگذار خواهیم بود!

برای خداوند مهم نیست که ما چقدر می دانیم بلکه مهم این است که چقدر عمل می کنیم. به همین دلیل است که در کلام خدا، بارها تکرار شده که عمل کنندگان به کلام باشید. مثلا در یعقوب۱: ۲۲-۲۴ می فرماید:

« به جای آورنده کلام باشید، نه فقط شنونده آن؛ خود را فریب مدهید! زیرا هر کس که کلام را می‌شنود اما به آن عمل نمی کند، به کسی ماند که در آیینه به چهره خود می نگرد و خود را در آن می بیند، اما تا از برابر آن دور می شود، از یاد می برد که چگونه سیمایی داشته است.»

مشکل فریسیان نیز همین بود که به خوبی می دانستند که دستورات خدا چیست اما عمل نمی کردند. همه ما به اندازه کافی می دانیم. می توانید تصور کنید که اگر فقط به آنچه که می دانیم با ایمان عمل کنیم، چه تغییر بزرگی در اطراف ما صورت خواهد گرفت. مثلاً فقط کافی نیست در مورد محبت بدانیم، بلکه باید عمل کنیم. کافی نیست در مورد بخشش بدانیم، بلکه باید عمل کنیم و یا کافی نیست که در مورد خدمت کردن به دیگران بدانیم، بلکه باید خدمت کنیم.

توجه داشته باشید که در روز داوری، خداوند هیچ شخصی را به خاطر چیزی که نمی داند، داوری نخواهد کرد بلکه شخص به خاطر چیزی که می دانسته و به آن عمل نکرده، داوری خواهد شد.

عیسی مسیح فرمود:

«غلامی که خواست اربابش را می‌داند و با این حال، خود را برای انجام آن آماده نمی کند، تازیانه بسیار خواهد خورد.» (انجیل لوقا۱۲: ۴۷)

بیایید در همین لحظه و در اتحاد، تمرکزمان را به جای ندانسته ها بر روی دانسته ها بگذاریم. بیایید فکر کنیم که چطور و کجا باید از دانسته هایمان از کلام خدا استفاده کنیم. کلام خداوند آیینه ماست و عمل به آن، ما را از گناه دور نگاه خواهد داشت اما اگر در گناه بمانیم و به کتاب مقدس عمل نکنیم، از کلام خدا دور خواهیم شد.✍️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *