شنبه, اردیبهشت ۲۹, ۱۴۰۳
مقالات

مبحث گناه

✍️ خواهر سارا:
گناه یکی از مهم ترین مباحث مسیحیت است. اگر گناه را درک نکنیم، حاصل کردن نجات میسر نیست. اگر بدانیم که گناهکاریم و عاقبت ما چه هست، آن موقع است که دست نجات خداوند را رد نخواهیم کرد. بعضی ها گناه را فقط در شکستن دستورات شریعت می دانند اما فقط این مسأله نیست. 

منشأ گناه و گناه اولیه :

آدم و حوا در قدوسیت خدا و به صورت اوآفریده شده بودند. هم خودشان نیکو بودند و هم محیط اطرافشان. همانگونه که در پیدایش باب ۲ آیه ۱۵ می خوانیم خدا همه نیازهایشان را هم برآورده کرده بود. اما خداوند تنها یک شریعت به آدم داد و دلیل آن هم این بود که به شباهت خدا مختار باشد و قبل از وقوع هر گناهی و جرمی، مجازات آن را هم به او اعلام کرده بود که مر‌گ خواهد بود. نکته مهمی که اینجا باید به آن اشاره کنیم این است که خدا علت گناه نیست. در یعقوب باب ۱ آیه ۱۳ آمده است که:«هیچ کس چون در تجربه افتد نگوید خدا مرا تجربه میکند، زیرا خدا هرگز از بدیها تجربه نمی شود و او هیچ کس را تجربه نمی کند. »

گناه یعنی قصور در عمل کردن، اندیشیدن و زندگی کردن مطابق انتظار خدا. گناه هم در اعمال و هم در افکار وجود دارد. حتی انجام ندادن خوبی هم گناه است. هر عملی که از ایمان نیست، گناه است. گناه در اصل، گرایشی درونی است.

پیامدهای گناه :

اول اینکه رابطه آدم با خدا خراب شد. صمیمیت بین انسان و خدا جایش را به ترس و خجالت داد. چون آدم به واسطه خوردن میوه درخت معرفت نیک و بد، عارف به بدی شد؛ همان دم از عریان بودن خودش خجالت کشید.

دومین پیامد گناه، خراب شدن رابطه انسان با انسان است. به محض اینکه گناه آمد، آدم و حوا هر کدام تقصیر را گردن دیگری انداختند . البته آدم فراتر می رود و به خدا می گوید این زن که تو قرین من ساختی، مرا اغوا کرد و به این ترتیب این تقصیر را غیر مستقیم از خدا می داند. به واسطه همین گناه است که اولین قتل صورت می گیرد (ماجرای قتل هابیل به دست قائن) و امروزه ما شاهد تبعیض نژادیها، تبعیض جنسیتی، جنگ، قتل، غارت و تجاوز و غیره هستیم.

پیامد دیگر گناه تغییر طبیعت بود. به واسطه آن لعنتی که خدا بر زمین گذاشت، ما شاهد همه این بلایای طبیعی هستیم . رومیان ۸ : ۲۲«زیرا می‌دانیم که تمامی آفرینش تا زمان حاضر از دردی، مانند درد زایمان نالیده است.»

پیامد چهارم گناه این است که انسان سزاوار مجازات شد. مجازات خدا مرگ است که خدا از قبل آنرا تعیین کرده بود: مرگ که ۳ جنبه داشت . ۱- مرگ روحانی (عدم هم جنس بودن با خدا)  ۲- مرگ جسمانی (قرار بود که آدم‌حیات جاودان داشته باشد) ۳ – مرگ ابدی (آدم قابلیت اینکه برگردد و در حضور خدا زندگی کند را تا ابد ندارد)

حتی شریعت هم نمی تواند ما را نجات دهد. اما کاری که عیسی مسیح برای ما کرده این است که پرونده پر از گناه ما را گرفته و پرونده خودش را جای آن گذاشته است تا ما با آن در محکمه الهی حاضر شویم و به این وسیله، بتواند ما را نجات ببخشد. ما امروز در گناه به دنیا می آییم و در واقع مرده هستیم و عیسی مسیح کسی است که می تواند مرده ها را زنده کند. عیسی می گوید من در هستم. اگر می خواهیم از تاریکی گناه بیرون بیاییم و حیات جاودان داشته باشیم، فقط به واسطه عیسی مسیح امکان پذیر خواهد بود. کسی که روی صلیب رفت تا فدیه گناهان ما شود. 

“زیرا هر که نام خداوند را بخواند نجات خواهد یافت.” (رومیان ۱۳:۱۰)  آری هر که به دل ایمان آورد و به زبان اقرار کند، نجات خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *